Jak jeździć oszczędnie


“Jak jeździć oszczędnie”
Autor: Aleksander Sowa


Poznaj sposoby na dodatkowe pieniądze w Twojej kieszeni dzięki odpowiedniemu stylowi jazdy oraz podstawowej wiedzy o tym jak działa samochód.


Przejdź do sklepu

Opis publikacji:

 

Nie masz wpływu na cenę paliwa, ale masz wpływ na to, ile paliwa zużyje Twój samochód

Czy warto się dowiedzieć, na czym polega ekonomiczna jazda?

 • Oszczędna jazda — jak na niej zyskujesz?ekonomiczna jazdaJeśli Twój samochód zużywa codziennie 8 l na przejechanie 100 km, to obniżenie zużycia paliwa tylko o jeden (1) litr pozwoli w skali miesiąca (przy tym założeniu) przejechać za tę samą kwotę prawie 400 kilometrów więcej.
 • Ecodriving

  Możesz kupować zdrowe produkty, wymuszając na producentach, aby nie truli swoich konsumentów. Możesz głosować na ludzi, którzy nie chcą mordować. Możesz kupować auta, które trują mniej, bo zużywają mniej paliwa.Co 3 sekundy na świecie ginie 1 gatunek jakiegoś żywego organizmu. Szanse na ich odtworzenie są małe, by nie powiedzieć — znikome. Nigdy już nie zobaczysz tura, o mały włos żubr też byłby tylko zabytkiem przyrody. Zużywając mniej paliwa, wymuszasz na światowych koncernach dynamizację prac nad nowymi technologiami, płacisz mniej i jeździsz bezpieczniej, dłużej, dalej oraz mniej zatruwasz siebie i swoje dzieci.
 • Litr paliwa i jego wartość za 38 latZ szacunków WHO wynika, że w Europie na choroby wywołane skażeniem powietrza przez ruch samochodowy umiera rocznie co najmniej 80 000 ludzi. Ciągle ogranicza się emisję spalin. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny. Samochody z początku XXI wieku mają aż 500 razy czystsze spaliny niż samochody z lat 50. i 20 razy czystsze niż auta sprzed 25 lat. Ale to wciąż za mało. Dziś na drogach świata porusza się około 850 milionów pojazdów, w ogromnej większości napędzanych przez silniki spalinowe. Przewiduje się, że około 2050 roku ich liczba wzrośnie do 2,9 miliarda! Tymczasem za najdalej 45 lat złoża energii pochodzącej z kopalń – ropy naftowej i gazu naturalnego – zaczną się wyczerpywać.

Sam zdecyduj, czy to wystarczająco ważne powody, aby oszczędzać paliwo, ograniczyć jego zużycie i ekonomicznie eksploatować samochód. Jeśli choć jeden z nich cię przekonał, to znalazłeś odpowiedź na pytanie: dlaczego warto? Czytaj dalej.

Ile konkretnie pieniędzy można zaoszczędzić?

SYMULACJA 1: Załóżmy, że nie jeździmy dużo i tankujemy 2x w miesiącu, dla uproszczenia powiedzmy za 600 zł. Czy jeśli stosując proste zasady ekonomicznej jazdy, mając wiedzę na temat kwestii związanych ze stanem technicznym naszego pojazdu (nawet taki element jak odpowiednio napompowane opony ma znaczenie) i wiedząc jaki to ma wpływ na zużycie benzyny, bylibyśmy w stanie zaoszczędzić zaledwie 10%, czyli 60 zł miesięcznie to jest dużo, czy mało?
Wiele osób pewnie pomyśli sobie, że to niewielka kwota, która nie ma większego znaczenia. Niektórzy pewnie pomyślą, że lepiej czasem przycisnąć pedał gazu, poczuć wiatr we włosach niż oszczędzać takie niewielkie kwoty. Ale są też ludzie, którzy myślą inaczej. Zastanawiają się “co mógłbym zrobić z taką dodatkową kwotą pieniędzy?”. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jest to kwota “dodatkowa”, kwota, której gdybyśmy nie zaczęli jeździć oszczędniej, w ogóle byśmy nie mieli.
Ma to olbrzymie znaczenie pod warunkiem, że tej kwoty nie przejemy. Bo wówczas faktycznie jest to 60 zł, które nie ma praktycznie żadnego znaczenia, jeśli za te pieniądze pójdziemy sobie parę razy do kina, czy na obiad do restauracji. Niestety większość osób by tak zrobiła. Ale są też tacy, którzy pomyśleliby tak:
60 zł miesięcznie, to 720 zł rocznie, to 7200 zł po 10 latach. Nadal niewiele, nie?
A co, gdyby zacząć pomnażać te symboliczne (na początku) pieniądze?
Aktualnie najlepsze lokaty dają około 5% (po odjęciu podatku belki).
Zakładając systematyczne podejście do tematu, co można osiągnąć przy takim oprocentowaniu, inwestując co miesiąc regularnie 60 zł?
12 miesięcy (1 rok): 736,73 zł (16,73 zł zysku) – wow, ale majątek, ktoś może sobie pomyśleć.
60 miesięcy (5 lat): 4080,36 zł (480,36 zł zysku) – szału nie ma, ale już jakieś pieniądze widać.
120 miesięcy (10 lat): 9316,94 zł (2116,94 zł zysku) – kwota zaczyna robić już jakieś wrażenie
240 miesięcy (20 lat): 24662,02 zł (10262,02 zł zysku) – kto by pogardził taką kwotą?
480 miesięcy (40 lat): 91561,21 zł (62761,21 zł zysku) – wartość nowego samochodu.
Dla jednych te liczby nie będą miały znaczenia, a okres oczekiwania na jakieś sensowne pieniądze jest zbyt długi. Inni jednak zauważą fakt, że to wszystko są pieniądze, które możemy mieć nie wydając żadnej dodatkowej złotówki. Dostępne tylko dlatego, że nauczymy się oszczędniej jeździć i systematycznie oszczędzać, i lokować te pieniądze. Pieniądze, których byśmy w ogóle nie mieli, gdybyśmy nie zainteresowali się tym tematem.
Fakt, że 40 lat to bardzo długi okres. Ale czy lepiej jest mieć po 40 latach 62761,21 zł, czy ich nie mieć?
To oczywiście tylko symulacja. Pokazująca jak rozumują niektórzy ludzie, a jak zarządzają pieniędzmi inni.
SYMULACJA 2: Każdy wie, że są możliwości inwestowania pieniędzy bezpiecznie na wyższy procent. A co, gdyby pieniądze dawały 12% zwrotu z inwestycji?
12 miesięcy (1 rok): 760,95 zł
60 miesięcy (5 lat): 4 900,18 zł
120 miesięcy (10 lat): 13 802,32 zł
240 miesięcy (20 lat): 59 355,32 zł
480 miesięcy (40 lat): 705 886,35 zł (przez 40 lat kapitał wpłacony to 480×60 zł = 28800 zł. Czyli ZYSK wyniósłby skromne 677 086,35 zł po 40 latach. Tylko dlatego, że w pewnym momencie swojego życia ktoś zaczął oszczędzać 10% na benzynie i inwestował te pieniądze.
SYMULACJA 3: A co, jeśli ktoś jeździ 2x tyle, bo taką ma pracę? Wydaje 1200 zł na benzynę i mógłby zaoszczędzić aż 120 zł miesięcznie?
12 miesięcy (1 rok): 1 521,90 zł
60 miesięcy (5 lat): 9 800,36 zł
120 miesięcy (10 lat): 27 604,64 zł
240 miesięcy (20 lat): 118 710,64 zł
480 miesięcy (40 lat): 1 411 772,70 zł (kapitał wpłacony 480×120 zł = 57600 zł. ZYSK wyniósłby 1 354 172,70 zł
Oczywiście jest to mocne uproszczenie. Nie uwzględnia ono inflacji i innych rzeczy. Ale chodzi tutaj o pewną ideę i sposób myślenia. O podejście do oszczędzania i inwestowania. Bo nie chodzi tylko o to, aby jeździć oszczędniej, ale o to co się z tym dalej zrobi. Warto spojrzeć na temat znacznie szerzej. Każdy w swoim budżecie może znaleźć na 100% kilkadziesiąt złotych miesięcznie, które mógłby zaoszczędzić, nie wydając na niepotrzebne rzeczy. Efekty jakie z tego mogą być są często niewyobrażalne.

Krok pierwszy: zasady prawidłowego użytkowania samochodu

Oszczędna jazdaPoradnik ten nie został napisany z myślą o profesjonalistach — oni już wiedzą to, czego Ty jeszcze nie wiesz — że każdy samochód jest “oszczędny”. Nawet ktoś, kto szczególnie nie interesuje się samochodami lub dopiero zaczyna swoją przygodę jako kursant szkoły jazdy, spokojnie zrozumie tę publikację.
Aleksander Sowa porusza tu bardzo ważną kwestię stylu jazdy. Na pewno wielokrotnie spotkałeś się z opinią, że niektóre osoby poprzez niewłaściwy styl jazdy szybciej niż inni kierowcy doprowadzają swój samochód do zużycia. To samo tyczy się paliwa. Jeżeli nie nauczysz się ekonomicznej i ekologicznej jazdy, zużyjesz go o wiele więcej niż kierowcy, którzy to potrafią. Dzięki poradnikowi szybko zmodyfikujesz swoje niedociągnięcia w jeździe i przedłużysz zarówno żywotność swojego samochodu, jak i sprawisz, że nie nadejdzie moment, w którym w twoim portfelu zaświeci pustka.
Oszczędna jazda polega także na tym, aby lepiej poznać i zrozumieć, jak działa samochód. I tak mamy tu rozdziały poświęcone konstrukcji samochodu i technologii przyszłości, czyli jakie nowinki pojawiły bądź pojawią się wkrótce na rynku, a mogą wspomóc Twój samochód w racjonalnym spalaniu benzyny — poznasz rodzaje silników oraz na co jest przeznaczana każda jej kropla. Sprawdzisz stan techniczny pojazdu i dzięki temu będziesz wiedzia, czy nadmierne zużycie nie jest spowodowane wadami technicznymi (zwlekanie z przeglądem). Wyregulujesz układ zapłonowy i zasilania, przekonasz się, ile tak naprawdę pochłaniają klimatyzacja i amortyzacja oraz układ hamulcowy.

 • Czynniki wpływające na zużycie paliwa w samochodzie:

– stan techniczny samochodu,

– warunki na drodze,

– technika jazdy kierowcy,

– modyfikacje,

– konstrukcja samochodu,

– samopoczucie kierowcy.

Jeżeli przyjrzysz się uważnie, dostrzeżesz, że na większość czynników masz wpływ. Musisz tylko wiedzieć, W JAKI SPOSÓB wpływają one na zużycie paliwa i JAK wykorzystać tę wiedzę, aby mniej płacić za paliwo.

Ecodriving
WIEDZA = WIĘCEJ ZAOSZCZĘDZONYCH PIENIĘDZY


Czytając tego ebooka zapoznasz się z następującymi zagadnieniami:

 • Stan techniczny samochodu

— Jakie są najważniejsze przyczyny zwiększonego zużycia paliwa ze względu na niewłaściwy stan techniczny.
— Regulacja układu zasilania i układu zapłonowego.
— Jaki wpływ na zużycie paliwa mają zbieżność kół i stan układu hamulcowego.

 • Technika jazdy kierowcy

— Jakie są najważniejsze czynniki zwiększające zużycie paliwa, a wynikające z „winy” kierowcy.
— Na czym polega właściwa, ekonomiczna technika jazdy.
— Na czym polega ecodriving.
— Jak należy poruszać się w korku i jak pokonywać wzniesienia.

 • Konstrukcja samochodu

— Jaki wpływ na zużycie paliwa ma rodzaj silnika.
— Zależność pomiędzy wagą samochodu a ilością zużycia paliwa. Jak zmniejszyć masę auta?
— Co powinieneś wiedzieć o oponach.
— Czego nie należy robić, aby dodatkowo nie zwiększać oporu powietrza.

 • Warunki na drodze

— Jaki jest wpływ warunków drogowych na ilość paliwa spalanego przez samochód.

 • Modyfikacje

— Instalacje LPG i CNG.
— Wpływ magnetyzerów na zużycie paliwa.
— Jaki wpływ na zużycie paliwa mają spoilery.

Dodaj komentarz